PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9ImtvaGFuYS5zdGIudWEiIHNyYz0iLy9wbGF5ZXIudmVydGFtZWRpYS5jb20vb3V0c3RyZWFtLXVuaXQvMi4wMS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC5taW4uanMiPjwvc2NyaXB0Pg==

Як навчити дітей бути відповідальними? Порада психолога

08.06.2016

Відома приказка говорить: не виховуйте дітей, виховуйте себе, адже все одно вони будуть схожі на вас. Про що варто пам’ятати, якщо ми хочемо привчити дитину бути відповідальною, розповідає провідний психолог програми «Кохана, ми вбиваємо дітей», фахівець з нейропсихології когнітивного розвитку Вікторія Любаревич-Торхова.

yyy

Відомий один випадок в Кембриджі, коли на іспиті випускникам магістратури потрібно було написати есе на питання – «Що таке сміливість?». Одна студентка залишила екзаменаційний зошит з єдиним написаним реченням – «Ось сміливість!». Тоді після невеликих національних дебатів у всіх ЗМІ, Академічним судом були заборонені подібні «витівки», але студентка отримала свій заслужений вищий бал. Чому заслужений? Тому що робити перший крок завжди страшно!

Читайте також: Чому закрили проект «Кохана, ми вбиваємо дітей»

Так само відбувається і з відповідальністю. Бути відповідальним страшно. Тому що можна помилитися і бути покараним замість того, щоб отримати адекватну підтримку. Хочете навчити дітей відповідати за свої слова і вчинки – потрібно самим бути відповідальними. Дитина не буде відповідальною, якщо батько чи мати говорять одне, а роблять інше. Вона бачить яскравий приклад, що батьки безглуздо ставляться не тільки до справ дитини, але і до своїх власних.

Читайте також: Які батьківські помилки призводять до дитячих істерик

Також погано, коли батьки виявляють гіперопіку та/або гіперконтроль. І те, і інше атрофує у дітей імпульс до прояву і продумування причинно-наслідкових зв’язків своїх дій або бездіяльності. При такому вихованні на підсвідомому рівні дитина звикає, що батьки відповідальні за всі дії, які вона якщо і робить, то під дуже пильною увагою батьків.